CPanel

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Özel Güvenlik Marşı

Sample image

İnsanlığa hizmet için yarışan
Zorlu görevlere hemen erişen

Devamı İçin Tıklayın

Özel Güvenlik Görevlisi Yemini

Sample imageTürkiye Cumhuriyeti Devleti Özel Güvenlik Görevlisi olarak...

Devamı için tıklayın

Anket Sonuçları

Sample image Özel Güvenlik Ulusal Anketi çalışması

İndirmek için tıklayın

ÖZEL GÜVENLİK-SİVİL SAYFALAR

“Ana Risk Grubunda Güvenlik Sektörü Çalışanları Bulunuyor”

Cengiz Kıvılcım

 

Özel Güvenlik Teşkilatı Mensupları Derneği (ÖGTM) Başkanı ve Özel Güvenlik Risk Danışmanı Cengiz Kıvılcım, koronavirüsle beraber güvenlik sektöründe yeni bir iletişimin boyut kazandığını dile getirdi. COVID-19 virüsünün etki alanı genişledikçe panik halinin yaşandığını belirten Kıvılcım, “Ülkeler kendi önlemlerini en etkili bir şekilde alma gayreti içinde bir takım tedbirlere başvurmakta. Güvenlik sektörü de bu vaziyete pek alışkın olmadığı bir duruma hazırlıksız yakalandı diyebiliriz. Çünkü geçmiş tecrübeler ışığında öncelikleri hırsızlık, soygun, iç suistimaller ve terör ağırlıklı bir organizasyon içinde idi ve önlemlerini de bu çerçevede almışlardı. Ancak içinde bulunulan durum mevcut operasyonların dışında seyretmeye başlayınca önceliklerin sırasını değiştirdi. Şu anki virüs salgının ortasında güvenlik yönetici/müdür/amir ve özel güvenlik görevlileri arasındaki iletişim yeni bir boyut kazanmış durumda. O da şu demek herkesin korkuları aynı, tüm toplumun diğer görevlilerden beklediğini (sağlık, emniyet) sizden de bekliyor olmasıdır. Dolayısı ile birlikte görev icra ederken dayanışma ön plana çıkıyor. Güvenlik görevlilerinin düzenli ve anlık görev bilgilendirmelerine ek olarak yeni ortaya çıkabilecek tehdit ve tedbirler ile uygulanması istenen yeni kurallar olabilecektir. Salgının genel seyrine göre tavır belirlenebilecektir. Biliyorsunuz halkın çalışma ve sosyal alanlarında ilk karşılama görevi özel güvenlik görevlileri de ayrıca tüm sağlık kuruluşlarında ön önde olan özel güvenlik görevlileri. Dolayısı ile ana risk grubunda meslektaşlarımız bulunmakta. En basit örneği geçtiğimiz günlerde bir bankada yaşandı. Doğruluğunu resmi makamlardan teyit edememekle birlikte bir banka şubesinde görevli meslektaşımızı kaybettik. Dolayısıyla özel güvenlik sektörü daha ciddi bir sektör haline gelmeli ve bu ölçüde değer görmelidir” diye konuştu.

https://www.sivilsayfalar.org/2020/03/31/farkli-alanlardaki-stklardan-koronavirus-salgini-icin-oneriler/

 

 

COVID-19 ÖNLEMLERİ

Korona virüsten Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Uzmanlar korona virüsten korunabilmemiz için;

 • Zorunlu olmadığınız durumlarda evden dışarıya çıkmamanızı,
 • Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmanızı,
 • Dışarıya çıkmak zorunda kaldığınızda diğer insanlarla aranıza en az 1 metre mesafe koymanızı,
 • Diğer insanlarla tokalaşmamanızı, sarılmamanızı ve öpüşmemenizi,
 • Gün içinde ellerinizi sık sık, en az 20 saniye bol su ve sabunla yıkamanızı,
 • Toplu kullanılan kapı kolu gibi yüzeyleri günlük olarak temizlemenizi,
 • Gün içinde sıklıkla kullandığınız yüzeyleri her gün dezenfekte etmenizi,
 • Ellerinizi ağız, burun ve gözleriniz başta olmak üzere yüzünüze değdirmemeniz,
 • Toplum içinde herhangi bir yüzeye temas ettiğinizde dezenfektanla el hijyeninizi sağlamanızı,
 • Para yerine diğer ödeme yöntemlerini tercih etmenizi,
 • Para kullanmak zorunda kaldıysanız ellerinizi vakit kaybetmeden yıkamanızı ya da dezenfektan kullanmanızı,
 • Kıyafetlerinizi yüksek ısıda yıkamanızı,
 • Yurtdışı seyahatlerinizi iptal etmenizi ya da bir süre ertelemenizi,
 • Gün içinde yeteri kadar sıvı aldığınızdan emin olmanızı,
 • Dengeli, sağlıklı ve yeterli beslenmenizi,
 • Bağışıklığınızı korumak için günlük fiziksel aktivitelerinize özen göstermenizi,
 • Vitamin ya da mineral eksiklikleriniz varsa doktorunuzun tavsiye ettiği takviyelerden destek almanızı,
 • Yeterli ve düzenli uyumanızı tavsiye ediyor.
 

GÜVENLİK GÖREVLİSİNE SALDIRI

 

Türk Sağlık Sen. den Özel Güvenlik Teşkilatı Mensupları Derneğine Ziyaret

Türk Sağlık Sen. Şube Başkanı Hüseyin Kararman şunları dile getirdi;COVID-19 virüs salgını sebebi ile ilgili olarak içinde bulunduğumuz ortam nedeni ile tüm sağlık birimleri teyakkuz halindeler. Bir an önce ön almak ve salgını durdurabilmek adına bir dizi önlemler alınmaktadır. Kamuoyunun yakından takip ettiği ve bildiği üzere sağlık çalışanları cansiperane çalışmaktadır.

Bu çerçevede sağlık çalışanlarının haklı bir takım taleplerini dile getirmeye çalışıyoruz. Her ne kadar Sayın Sağlık Bakanımız hastanelerde yeterli önlemelerin alındığını ifade etse de sağlık çalışanı meslektaşlarımızın maske ve önlük gibi koruyucu ekipmanlarının tam olarak karşılanmadığı sağlık çalışanları tarafından sendikamıza iletilmektedir. Bu eksikliklerin bir an önce tamamlanması toplum sağlığı ve çalışanların sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca özellikle hastanelerimiz acil servislerinde birlikte görev yaptığımız özel güvenlik görevlisi arkadaşlarımızın içinde bulundukları durumu ve sıkıntılarını biliyoruz. Birlikte görev yaptığımız arkadaşların durumlarını ve yapılabilecekleri görüşmek üzere Özel Güvenlik Teşkilatı Mensupları Derneği yetkileri ile bir araya geldik ve kendilerine dernek nezdinde arkadaşlara yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bu vesile ile geçtiğimiz günlerde Maltepe Süreyyapaşa Gögüs Hastalıkları hastanesinde Korono virüs şüphelisi bir hastayı ziyaret etmek isteyen yakını şahıs iki özel güvenlik görevlisine bıçakla saldırı girişiminde bulunmuşlar ve iki güvenlik görevlisini ağır şekilde yaralamıştır. Kendilerine acil şifalar diliyoruz.

Türk Sağlık Sen olarak bizlerde özel güvenlik görevlilerinin kendi sağlıklarını düşünerek özel güvenlik çalışanlarına kendilerini savunmaları için elektrikli şok cihazları veya biber gazı verilmesini öneriyoruz. Tabii ki bizler özel güvenlik mevzuatını bilmemekle birlikte böyle bir önerimiz vardır.

Özel Güvenlik Teşkilatı Mensupları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz KIVILCIM da yaşanan saldırıyı bir vahşet olarak niteledi ve saldırıyı yapan şahsın en ağır ceza ile cezalandırılmasını beklediklerini ifade etti. Kıvılcım açıklamasında özel güvenlik görevlilerinin bu süreçte ağır şartlar altında fedakârca görev yaptıklarını ve toplum sağlığına katkı sunduklarını ifade etti. Açıklamada arkadaşlarımızın mağdur olmadan görev yapmaları için koruyucu kıyafetlerle donatılması bu aşamada çok önemlidir dedi.

Cengiz KIVILCIM burada özel güvenlik görevlilerinin can güvenliğinin sağlanması, olabilecek bir takım nahoş olayların önüne geçebilmek adına 5188 sayılı kanunun 6 ıncı maddesinde ifade bulan mülki idari amirlerinin ek önlemler alınması yetkisi çerçevesinde ve Uygulama Yönetmeliğinin 13 üncü maddesi uyarınca görev alanı ve süresince genel kolluğun emrine verilmesi amir hükmü gereğince bu süreçte özel güvenlik görevlilerinin genel kolluğun emrinde görev yapmasının sağlanması önemlidir.

 

 
Sayfa 3 / 37